UPOZORNĚNÍ!
Blog Detektivník se ke dni 15. února 2018 přestěhoval na novou adresu! Nyní najdete blog na této adrese - KLIKNI.
Na sociálních sítích je nový blog pod názvem David´s world!
Více se o změnách a proč se tak stalo, dozvíte na novém blogu! Těším se na Vaše podněty a nápady na novém blogu, kde snad najdete vše, na co jste byli dosud zvyklí!

David Veselý, autor blogu


Recenze: Prasklé zrcadlo

sobota, srpna 06, 2016


Název: Prasklé zrcadlo
Autor: Agatha CHRISTIE
Série: Slečna Marplová
Vydáno: červen 2012
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 248

St. Mary Mead již není to, co bývávalo. V poklidném městečku začne výstavba, jak tomu všichni říkají - Nové čtvrti, kde žije bohatší třída lidí - herci, zpěváci, ale i obyčejní lidé, kteří mají peníze. Ale jak vše změní úmrtí Heather Badcockové na malé oslavě u známé herečky paní Greggové? Ještě že je poblíž slečna Marplová, aby vše vyřešila...

Zrcadlo puklo v celé šíři...
Šedesátá léta minulého století – desetiletí velkých změn a hlavně proměn, které se nevyhne ani malebné vesničce St. Mary Mead. Výstavba Nové čtvrti, filmové ateliéry a nový obyvatelé, jakoby narušili celý život v St. Mary Mead. Jednoho dne se v Gossington Hall, velkém domě obývaném Marinou Greggovou a jejím namnželem, koná oslava, na kterou je pozvaná široká veřejnost a také bývalá majitelka domu paní Bantryová. Celá oslava se nese v příjemném duchu, společnost se baví, popijí drinky a vyvolení jsou přijímáni u samotné Mariny Greggové, slavné herečky. Jenže dojde k vraždě postarší obyvatelky Nové čtvrti – paní Badcockové, jež je otrávena jedem v její skleničce s nápojem. Ale sklenka nebyla určena pro ni, nýbrž pro paní Greggovou, která unikla o vlásek smrti...

Celá kniha je inspirována básničkou od lorda Tannysona:
,,Pavoučí síť už vzduchem víří;
zrcadlo puklo v celé šíři.
,Běda, zlá kletba na mne míří,'
vzkřikla paní ze Shalott.“

Zlá kletba na mne míří...
Případ přijíždí vyšetřovat vrchní inspektor Dermont Eric Craddock a na pomoc si přizve místní obyvatelku slečnu Jane Marplovou, která je nyní po bronchitidě vysílená, ale jak řekl její lékař, jediná účinná medicína je vyšetřování vraždy a tak se slečna Marplová a inspektor Craddock pouštějí do vyšetřování, které nebude jen tak jednoduché. Jak se vysvětlí upřený pohled paní ze Shalott, který měla Marina Greggová při rozhovoru ze zesnulou? Co viděla? A souvisí to nějak z vraždou?
O týden později je nalezena další mrtvola – Ella Zielinská, osobní sekretářka manžela Mariny Greggové a o pár dní později ji následuje majordom v Gossington Hall. Spáchal vše jeden vrah? A kdo stojí za útoky na paní Greggovou, kdo jí otrávil kávu arsenikem při natáčení? To musí rozplést bystrá slečna Marplová.

Proměny a změny
V této knize jsou dokonale vylíčeny změny v průběhu šedesátých let. Mění se móda, zvyklosti, vybavení domácnosti, ale jediné co se nemění je lidská povaha. Slečna Marplová v této knize není zrovna nejbystřejší. Její věk je již vyšší a zdravotní stav také není nejlepší, avšak je to opět ona, kdo případ vyluští! Ale že jí to dá zabrat! :-)

Hodnocení
Kniha Prasklé zrcadlo na mě udělala velký dojem, už kvůli stylu, kterým je napsaná. Má velmi netypické prostředí a poodhalí vám trochu ze života slavných lidí. Knihu jsem četl asi tři dny a užíval jsem si ji na maximum. Ani nevím, co bych knize vytkl, za mě další úžasná kniha od skvělé autorky.


Také si přečtěte...

0 komentářů

Děkuji za Váš komentář! ;-)

Autorská práva

Licence Creative Commons
Detektivník, jehož autorem je David Veselý, podléhá licenci Creative Commons 4.0 Mezinárodní.
Prosím nekopírujte ani nesdílejte bez dovolení jakýkoliv obsah, který je na těchto stránkách. Obálky knih, používané při psaní článků, jsou staženy z webů nakladatelů, není-li uvedeno jinak.

Návštěvnost blogu