UPOZORNĚNÍ!
Blog Detektivník se ke dni 15. února 2018 přestěhoval na novou adresu! Nyní najdete blog na této adrese - KLIKNI.
Na sociálních sítích je nový blog pod názvem David´s world!
Více se o změnách a proč se tak stalo, dozvíte na novém blogu! Těším se na Vaše podněty a nápady na novém blogu, kde snad najdete vše, na co jste byli dosud zvyklí!

David Veselý, autor blogu


NA TÉMA | Jedinečná série o mladém čaroději

pátek, října 07, 2016


Před dvěma týdny vyšla v českém překladu kniha, která by se dala považovat za největší očekávání letošního podzimu. Tou knihou je samozřejmě osmý díl Harryho Pottera, který má příhodný název Harry Potter a prokleté dítě. Já knihu četl a recenzi najdete samozřejmě zde na blogu. Jak na mě Harry Potter působí? To se dozvíte v dnešním díle NA TÉMA...Jako malý jsem Harryho Pottera zbožňoval. Filmy jsou naprosto dokonalé a možná je trochu škoda,
že jsem jako první viděl filmy a až poté četl knihy... Knihy jsou kouzelné a když jsem je četl, vždy jsem si říkal, jak mohla Joanne Rowlingová takovýto svět vymyslet. Jedno vím určitě – rozhodně jí to zabralo hromady a hromady času! Myslím, že na světě není nikdo, kdo by o Harrym neslyšel. První až třetí díl série, to jsou pohádky – čtou se hezky a nejlepší je je číst, když je člověk nemocný. Další díly jsou už takové, tajemné, dobrodružné a náročnější na čtení, přeci jen, děj je nabitý a děje se tam hodně věcí, o kterých děti asi moc uvažovat neumí...
 
Musím říci, že mě osobně se nejvíce líbí první díl (Harry Potter a kámen mudrců) a díl třetí (Harry Potter a vězeň z Azkabanu). Tyto knihy jsou zábavné, čtivé, ale tím netvrdím, že ostatní jsou špatné – to vůbec, ale tyto díly mám hodně rád, jak v knižním, tak filmovém zpracování. Prostě celá série je dokonalá – co více dodat...

Když jsem se dozvěděl, že vyjde osmý díl Harryho Pottera, dlouho jsem se rozmýšlel, zda si knihu koupit a nakonec jsem si ji koupil a rozhodně nelituji, protože vrátit se do Harryho světa je prostě úžasné! Trochu mě mrzelo, že je kniha psaná formou scénáře, protože číst divadelní popisy se mi moc nelíbilo, přesto jsem dal knize 5 hvězdniček.
Prokleté dítě napsal Jack Thorne, Joanne Rowlingová byla pouze autorkou námětu a scénáře, ale knihu takto přetvořil Jack.

Osobně si myslím, že se kniha (scénář) povedl/a! Český překlad je dokonalý, i když bratři Medkovy
knihu nepřekládali – vše má na svědomí Petr Eliáš, který se s tímto úkolem popral dokonale. Celkově bych Harryho Pottera označil za nejlepší sci-fi sérii na světě, protože Joanne vytvořila dokonalý, komplexní a velmi uspořádaný svět se všemi detaily a lépe se jí to ani povést nemohlo!

Když jsem četl životopis paní Rowlingové, jak knihu dopisovala po kavárnách, jak neměla peníze, doma netopila a jak málem skončila na ulici – je to silný příběh silné ženy.
Joanne Rowlingové se povedlo ode dna odrazit na vrchol. A to právem! Škoda, že osmý díl se nedočká filmového zpracování, ale třeba jednou bude divadlo i zde v ČR. Co více dodat? Asi nic – Harryho si jistě přečtěte, podle mě nebudete litovat!

Také si přečtěte...

0 komentářů

Děkuji za Váš komentář! ;-)

Autorská práva

Licence Creative Commons
Detektivník, jehož autorem je David Veselý, podléhá licenci Creative Commons 4.0 Mezinárodní.
Prosím nekopírujte ani nesdílejte bez dovolení jakýkoliv obsah, který je na těchto stránkách. Obálky knih, používané při psaní článků, jsou staženy z webů nakladatelů, není-li uvedeno jinak.

Návštěvnost blogu