UPOZORNĚNÍ!
Blog Detektivník se ke dni 15. února 2018 přestěhoval na novou adresu! Nyní najdete blog na této adrese - KLIKNI.
Na sociálních sítích je nový blog pod názvem David´s world!
Více se o změnách a proč se tak stalo, dozvíte na novém blogu! Těším se na Vaše podněty a nápady na novém blogu, kde snad najdete vše, na co jste byli dosud zvyklí!

David Veselý, autor blogu


O knihách s Jolanou Fišerovou

pátek, listopadu 04, 2016Jolana Fišerová – autorka webu jolanafiserova.cz, lví žena a velmi inspirativní osoba, takto bych Jolanu nejlépe popsal. Jolana se narodila ve znamení lva a ten jí provází celým jejím životem. S Jolčou jsem se seznámil přes Společnost Agathy Christie a jsem za to moc rád, protože mi vždy ráda pomůže při tvorbě povídek, blogu a když nevím co v nějaké situaci dělat, obrátím se na ní a vím, že mi vždy pomůže...
Jolča zde na blogu zahájí sérii článků ,,O knihách“ a jsem za to moc rád! V každém dílu se budu s nějakým hostem bavit o knihách, autorech a dalších knižních věcech. Přeji příjemné počtení...

  • Jolčo, kdo kouká na tvůj blog nebo tě sleduje na Facebooku ví, že sama píšeš ebooky, inspirovala tě třeba nějaká kniha nebo autor k této činnosti?
Já jsem svou první „knihu“ napsala do tlustého sešitu v 6 letech, poté, co jsem se naučila všechna písmena. Vyprávěla jsem v ní o různých dobrodružstvích, která bych byla bývala ráda prožívala. Narodila jsem se totiž v 70. letech minulého století, to nebyla doba příliš přející svobodnému objevování a tvořivým aktivitám. O to více jsem snila a aspoň o tom spřádala písemné plány, které jsem samozřejmě před světem pečlivě ukrývala, většinou pod koberec, do skříňky pod školní učebnice a sešity nebo za skříň.

Jolana Fišerová - lví žena, autorka několika ebooků a milovnice knih od Agathy Christie...V roce 1988 vyšla na tehdejší dobu unikátní publikace Petra Hajna Jak se píší knihy a dokonce se ji mému tatínkovi pro mě podařilo sehnat na velmi omezeném knižním trhu. Byl to ten rok nejlepší dárek k vánocům! Konečně jsem věděla, jak knížky píší opravdoví spisovatelé!

Moje cesta k první opravdové knize ani tak ještě nebyla u konce, ale to je na delší vyprávění do nějakého dalšího rozhovoru.

  • Jaká je tvá oblíbená kniha z dětství?
V dětství jsem asi od 7-8 let nejraději četla Verneovky (obdivovala jsem odvahu a schopnosti Patnáctiletého kapitána) a také Sherlocka Holmese, asi proto, že v místní knihovně měli všechny svazky. Když mi bylo zhruba mezi 10 - 12 lety, objevila jsem Agathu Christie a její detektivy Hercula Poirota, slečnu Marplovou a další, a také příběhy s právníkem Perry Masonem od E. S. Gardnera. 
 
  • Co se ti nejvíc líbí na knihách Agathy Christie a která je tvá nejoblíbenější?
Jsou hodně napínavé, mezilidské vztahy jsou v nich propletené, vášně planou silně, ani jako znalec ACh obvykle u neznámých příběhů netuším, kdo je pachatel (a v dříve přečtených knížkách to zapomínám, takže je můžu číst stále dokola).

Mezi nejoblíbenější určitě patří Deset malých černoušků, Vánoce Hercula Poirota, Smrt na Nilu, Smrt v oblacích, Kapsa plná žita, Smrt staré posluhovačky, Poslední víkend a další.

  • Na světě je hromada autorů všech různých žánrů – vyber dva své TOP autory knih, kteří by to byli?
Agatha Christie a Vlastimil Vodruška, historik a autor historických románů a detektivek, když vezmu dva autory, které jsem v životě už četla nejvíckrát dokola.

Jolany nejoblíbenější povídková kniha od Agathy Christie...
  • Na tuto otázku bude těžké odpovědět, ale která je tvá oblíbená kniha.
Jako kterou bych si vzala s sebou na pustý ostrov? Pravděpodobně úžasné vydání Hercule Poirot – The Complete Short Stories, Harper Collins 1999. Obsahuje více než 50 povídek, to by mi na čtení, zvlášť v Christieovské angličtině, vydrželo do příjezdu záchranné lodi.

  • Teď se tě zeptám na otázku, která je ve světě knih velmi diskutovaná – co říkáš na „nového“ Hercula Poirota od Sophie Hannah?
Já jsem konzervativec. Nikdy se mi nelíbily žádné knížky „na motivy“ originálů víc, než originál samotný. Takže tvorbu Sophie Hannah jsem vzala na vědomí, ale její knížky (po zklamaném letmém nahlédnutí) jsem do své knihovny nezařadila.

  • Poslední otázka, chtěla bys někdy vydat nějakou svojí knihu?
Ano, a mám to dokonce už v diáři na rok 2017. Nevím ještě přesně, která to bude (mám jich výhledově v plánu několik), ale určitě bude na téma „Jak se nevzdat, ani když situace vypadá beznadějně“. Ostatně i v detektivkách často do poslední chvíle zločinec uniká…ale na konci vyšetřovatel skutečnou pravdu vždycky odhalí. :-)

Já moc děkuji Jolaně za odpovědi a také, že byla tak hodná a zahájila tuto rubriku pravidelných měsíčních článků! Příští díl "O knihách s..." bude na začátku prosince a nechte se překvapit s kým...!

Také si přečtěte...

0 komentářů

Děkuji za Váš komentář! ;-)

Autorská práva

Licence Creative Commons
Detektivník, jehož autorem je David Veselý, podléhá licenci Creative Commons 4.0 Mezinárodní.
Prosím nekopírujte ani nesdílejte bez dovolení jakýkoliv obsah, který je na těchto stránkách. Obálky knih, používané při psaní článků, jsou staženy z webů nakladatelů, není-li uvedeno jinak.

Návštěvnost blogu