UPOZORNĚNÍ!
Blog Detektivník se ke dni 15. února 2018 přestěhoval na novou adresu! Nyní najdete blog na této adrese - KLIKNI.
Na sociálních sítích je nový blog pod názvem David´s world!
Více se o změnách a proč se tak stalo, dozvíte na novém blogu! Těším se na Vaše podněty a nápady na novém blogu, kde snad najdete vše, na co jste byli dosud zvyklí!

David Veselý, autor blogu


Příběh o Vegetariánce vám nedá spát!

neděle, března 26, 2017Název: Vegetariánka
Originální název: The Vegetarian
Autor: Han KANG
Překladatelka: Petra Ben-Ari
Edice: Světová knihovna Odeon
Vydáno: březen 2017
Nakladatelství: Odeon
Počet stran: 208

Jak dokáže noční můra změnit život jedné jihokorejské ženy? Jak se spolčenost, její okolí a příbuzní vyrovnají s tím, že přestane jíst maso a stane se z ní vegetariánka? A jak vše ponese ona sama?

Jihokorejské tradice
Jonghje je obyčejná jihokorejská žena, poslušná manželka a dobrá kuchařka. Po pěti letech manželství si pan Čong myslel, že ho u jeho ženy nedokáže nic překvapit. Ovšem, nestalo se tak. Po jednom záhadném snu přestane jíst jeho žena maso. Nevystojí ani jeho vůni nebo přítomnost. Všechno maso musí jít z bytu pryč. Pak Čong neví, co se z jeho ženou stalo. Obvolá i rodinné příslušníky, aby s jeho ženou promluvili, ale výsledek žádný. Když na jedné rodinné oslavě, kdy se sejde celá rodina, přinutí násilím otec Jonghje sníst kousek masa a jeho dcera se pod stresem podřeže, život všech se začne ubírat, mnohem horším směrem! Jeho žena skončí na psychiatrii a její stav se začne měsíc od měsíce zhoršovat. Nikdo neví proč. Její rodina se od jí odvrátí a Jonghje zbude nakonec jen sestra Inhje.

Švagr, film a hřích
Druhá část příběhu se odehrává o dva roky později, kdy je Jonghje skoro vyléčena. Stále je ale vegetariánka a maso odmítá mít i ve své přítomnosti. Rozvedla se s manželem a jediný, kdo ji zbyl, je její sestra, která se o ní snaží starat. Jednoho dne přijde na návštěvu k Jonghje její švagr, který se do ní zamiluje a vše mu na ní přijde přitažlivé. Songmin pracuje jako návrhář a chystá velký projekt a k jeho realizování si vyhlídne právě sestru své ženy – ta je stále tichá, velmi poslušná, ale čím dál více uzavřená do sebe. Songmin se s ní začne vídat víc a víc a nakonec se stanou i milenci. Jenže poté vše odhalí Inhje a poté, co si na kazetě, která byla jednoho dne nahrána přehraje, co se mezi nimi dělo, oba nechá zavřít do psychiatrické léčebny, protože si myslí, že nejsou v pořádku. Jenže je to dobrá volba?

Autorka knihy paní Han Kang...Léčebna
Poslední část příběhu se odehrává opět o dva roky později v psychiatrické léčebně v jihokorejských horách. Z Jonghje je troska. Odmítá přijímat jakoukoliv potravu a lékařům tvrdí, že je strom a jídlo nepotřebuje – chce se vrátit k přírodě. Její sestra neví, co s ní dělat. Vše bylo dobré, nebýt jejího manžela, který může za to, kde sestra skončila, říká si. Do Jonghje musí dostávat potravu násilím, nakonec ji musí i krmit přes různé hadičky až se nakonec vše změní. Sestra už nekomunikuje skoro vůbec a jediné co chce, tak je voda a sluneční paprsky...

Dokud se moje žena nestala vegetariánkou, nikdy by mě nenapadlo, že by mohla být v jakémkoliv směru výjimečná...

Hodnocení
Tato kniha byla strhující. Vegetariánka je tou knihou, kde si říkáte, jak jedna věc může ovlivnit celý život a na příběh koukáte s otevřenou pusou! Vegetariánství je hitem ve světě a hodně lidí právě končí i takto, jak je to vylíčeno v příběhu! Kniha je rozdělena na tři části a v každé příběh vypráví někdo jiný – manžel, švagr, sestra. Podíváme se do života v Jižní Korei, na tamní společnost a zvyky. Sledujeme, jak se rodina ztotožňuje s vegetariánstvím jednoho ze svých členů, na jednotlivé reakce i okolní společnosti. Kniha je vážně lahůdkou! Styl vyprávění příběhu je svižný, stránky jednoduše hltáte a říkáte si, jak vlastně je křehká lidská psychika. Kniha u vás rozhodně vyvolá hodně smíšené pocity!
Han Kang se ukázala jako skvělá spisovatelka. Rozhodně jsem se u čtení její knihy nenudil, děj měl velký spád! O tom žádná. Jediné, co by knize dodalo ještě větší efekt by bylo, kdyby bylo více promluv hlavní postavy. Místy ze začátku i Jonghje příběh vyprávěla, ale pak se tyto části vytratily, což je možná škoda. Za mě ale perfektní kniha, kterou doporučuji! Rozhodně musím dát 5 hvězd, protože jinak by to nešlo a všem ji moc doporučuji přečíst! Nebudete litovat! 
---------------------------------------------------
Moc děkuji nakladatelství Odeon, za poskytnutí recenzního výtisku této knihy!

Také si přečtěte...

0 komentářů

Děkuji za Váš komentář! ;-)

Autorská práva

Licence Creative Commons
Detektivník, jehož autorem je David Veselý, podléhá licenci Creative Commons 4.0 Mezinárodní.
Prosím nekopírujte ani nesdílejte bez dovolení jakýkoliv obsah, který je na těchto stránkách. Obálky knih, používané při psaní článků, jsou staženy z webů nakladatelů, není-li uvedeno jinak.

Návštěvnost blogu