UPOZORNĚNÍ!
Blog Detektivník se ke dni 15. února 2018 přestěhoval na novou adresu! Nyní najdete blog na této adrese - KLIKNI.
Na sociálních sítích je nový blog pod názvem David´s world!
Více se o změnách a proč se tak stalo, dozvíte na novém blogu! Těším se na Vaše podněty a nápady na novém blogu, kde snad najdete vše, na co jste byli dosud zvyklí!

David Veselý, autor blogu


Podaří se Normě najít pravdu?

sobota, dubna 22, 2017Název: Norma
Autor: Sofi OKSANEN
Překladatelka: Linda Dejdarová
Edice: Světová knihovna Odeon
Vydáno: říjen 2016
Nakladatelství: Odeon
Počet stran: 328

Smrt matky přivede zvláštní ženu jménem Norma do zvláštních situací, při kterých ani ona nebude vědět, komu má věřit. Proč si její matka vzala život? Do čeho se namočila? To jsou otázky pro Normu.

Zvláštní to žena
Náš příběh začíná na pohřbu kadeřnice Anita, která před pár dny spáchala sebevraždu, když skočila pod finské metro. Její dcera Norma zůstala sama, z pohřbu si nic nepamatuje, protože byla pod návaly různých léků a jediné co chtěla, bylo jít domů. Když tento krok udělala, setkala se se záhadným mužem. Kdo to je zjistila až později. Po příchodu domu začne uklízet věci, jednak ve svém bytě, ale i v matčiným. Nenajde, ale nic zvláštního – nic, co by naznačovalo, proč Anita pod metro skočila. Norma se snaží žít normální život, chce na vše zapomenout, jenže problém, který trpí jí to moc nedovolí. Norma má zvláštní vlasy, o kterých se nikdo nesmí dozvědět. Proto nosí stále turban na hlavě. To je ovšem jen začátek.

USB disk
Při návštěvě jednoho květinářství dostane od prodavačky Norma balíček. V balíčku by měly být rezervní klíče od bytu Anita, jenže! V balíčku se nachází USB disk a na něm jakýsi deník Anita. Když si Norma pustí obsah disku objeví se na něm video deník, který si vedla její matka. Hodiny záznamu, ve kterých se možná nachází klíč k tomu, co vše se stalo. Už od prvních stránek se dozvídáme, že Anita byla členkou nějaké mafie. Ovšem je tomu tak?
Norma nastoupí do kadeřnictví, kde pracovala její matka. Tuto práci ji nabídla známá a Norma ji přijala. Bohužel, v práci stále vzpomíná na matku, na její život a na vše. Kdo ví, co se přesně stalo s její matkou? Určitě je to někdo z kadeřnictví, ale kdo? Muž Alvar? Lambert? Nebo snad Marion? A jak se vším souvisí Anitina minulost?

Záznamy, mafie, vlasy
Norma musí splácet máminy dluhy. A že jich není málo. Splácí je pomocí vlasů, které dodává do kadeřnictví. Nebýt totiž zvláštních vlasů, které má Norma, asi by dluhy nesplatila. O vlasech je vlastně celá kniha. Norma postupně odhaluje malé střípky příběhu a čím hlouběji do příběhu jde, tím hrůznější věci se odkrývají. Dokáže nakonec Norma vypátrat, co se její matce stalo anebo zůstane minulost neodtajněná? A co tajemný statek v Kavčí, kde Norma vyrůstala? Má se vším nějakou spojitost? A byla Normy matka zapletená s mafií?
Autorka knihy Sofi Oksanen (nar. 1977)
Hodnocení
Tato kniha byla strašně moc zamotaná, její čtení jsem často odkládal a nejsem si vůbec jistý, zda se mi kniha vůbec líbila. Už když jsem četl začátek knihy, říkal jsem si o čem kniha vůbec je. Vše se točí kolem vlasů, kadeřnictví a minulosti. Kniha je svým způsobem zajímavá - je to různá směsice žánrů, která se někomu bude líbit, ovšem mě se nelíbila. Je to první kniha v tomto roce, která byla u mě propadákem. Skoro jsem ji ani nedočetl, protože jsem se u čtení nudil. Je pravda, že nějaké pasáže byly hodně zajímavé, měly spád, ale některé byly jako ukolébavka a nebavily mě.
Norma je jedna z těch zvláštních knih, u kterých musíte vážně přemýšlet, musíte mít chuť na jejich čtení a hodně často se nad dějem pozastavovat. Závěr byl sice překvapivý, to ano, ale vše mi přišlo až trochu přitažené za vlasy. ;-) Ano v knize jsou hlavně ty vlasy.
Sofi Oksanen je podle mě dobrá autorka a má své čtenáře, kteří její knihy ocení, bohužel, kniha mě zklamala. I když některým lidem se líbila. Knize musím alespoň vyzdvihnout popisy postav, prostředí a místy i krásný děj. Po dlouhém přemýšlení knize udělím tři hvězdičky. Vy co máte rádi experimentální styly knih si Normu jistě přečtěte! 

Také si přečtěte...

0 komentářů

Děkuji za Váš komentář! ;-)

Autorská práva

Licence Creative Commons
Detektivník, jehož autorem je David Veselý, podléhá licenci Creative Commons 4.0 Mezinárodní.
Prosím nekopírujte ani nesdílejte bez dovolení jakýkoliv obsah, který je na těchto stránkách. Obálky knih, používané při psaní článků, jsou staženy z webů nakladatelů, není-li uvedeno jinak.

Návštěvnost blogu