UPOZORNĚNÍ!
Blog Detektivník se ke dni 15. února 2018 přestěhoval na novou adresu! Nyní najdete blog na této adrese - KLIKNI.
Na sociálních sítích je nový blog pod názvem David´s world!
Více se o změnách a proč se tak stalo, dozvíte na novém blogu! Těším se na Vaše podněty a nápady na novém blogu, kde snad najdete vše, na co jste byli dosud zvyklí!

David Veselý, autor blogu


Říká jeho maminka pravdu?

neděle, června 04, 2017Název: Maminka neříká pravdu
Originální název: Maman a tort
Autor: Michel BUSSI
Překladatelka: Dana Melanová
Vydáno: listopad 2016
Nakladatelství: Motto
Počet stran: 456

Jak zareaguje psycholog Vasile poté, co mu malý chlapec řekne, že jeho maminka není jeho maminka? Zkrátka, že je to zcela cizí žena. Psycholog dítěti věří a pouští se do nesnadného a hlavně nebezpečného vyšetřování. Otázka zní, kdo je vlastně onen chlapec Malone?

Prolhané dítě nebo rodiče?
Tří a půl roční Malone navštěvuje psychiatrickou ordinaci doktora Vasile Dragonmana. Při jednom ze sezení řekne, že jeho maminka není jeho a že chce poznat skutečnou matku. Školní psycholog si vyslechne chlapcův celý příběh, jenže musí postupovat pomalu, přeci jen, chlapci jsou teprve tři roky, zjišťuje všechna fakta a vše si zapisuje. Ale uvěří jeho příběhu i další? Nebo bude považován za blázna?
Marianne Augresseová je francouzská komisařka s typickými rysy této země! Jenže je až moc zaměstnaná, práce má až nad hlavu, samé papírování a vyšetřování dalších zločinů. Jak tedy zareaguje na to, když se v její kanceláři objeví Vasile a převypráví ji celý příběh, který si vyposlechl od malého chlapce? Podá mu pomocnou ruku přes práci která ji tíží nebo mu ukáže záda?

Složité a ještě složitější
Neohrožená Marianne se pouští do velmi složitého a zapeklitého vyšetřování toho, kdo je tedy matkou malého Malone. Když jde na výslech ke komisařce, opět si sebou bere svou plyšovou hračku – Goutiho. S touto hračkou si povídá vždy a i to bude úkol pro naši dvojici psychiatra a komisařky. Proč si s touto hračkou povídá a jaký je důvod. Jaký je vlastně Malone? Navíc vyšetřování pronásleduje spousta stop, které jsou falešné a nikam nevedou. Jen komisařka bude muset zjistit, která ze stop je pravdivá a nakonec bude muset složit skládačku, která bude na konci děsivější než se na první pohled zdálo. Jak nakonec bude celková skládačka vypadat?


Maminka
Jak se postupně v knize dostáváme dál a dál, zjišťujeme spousty faktů a sám čtenář si klade otázky proč a jak? Malý Malone není takový, jaký se na první pohled zdá – je chytrý, bystrý a sám si všímá všelijakých detailů. Pokud tedy mluví ve všem pravdu, podaří se najít jeho skutečnou maminku a odkrýt celý jeho příběh? Nebo bude pravda zcela někdy jinde? Někde na jiné hranici? Jak budou hodinky ukazovat na konci tohoto příběhu? Malá a velká...

Hodnocení
Maminka neříká pravdu. Kniha, která mě vážně nadchla a číst ji bylo pro mě vážně něco! Bál jsem se, lapal po dechu a byl často v šoku! Už jen když jsem si přečetl anotaci jsem měl tušení, že tato kniha bude něco pro mě. Stalo se! Z počátku se mi kniha tedy moc nelíbila, přišla mi zvláštní, ale od nějaké strany padesát se vše zlomilo, kniha mě chytla a do konce mě nepustila. Celý příběh byl vážně silný – příběh o dítěti, které si říká, že tahle žena není moje maminka, je originální, důvtipný a neokoukaný. U čtení, myslím si že nejsem sám, jsem měl mnohdy zatajen dech a rychle hltal další a další slova. Navíc autorův styl psaní mi vážně sedl, bavil mě a vždy jsem byl rád, že jsem si knihu mohl otevřít a ponořit se do příběhu. Navíc příběh byl svým způsobem v nějakých momentech dojemný a roztomilý. Působivý je také pro čtenáře vztah komisařky a psychologa - vše se dozvíte v knize jak dopadne a jak se vše rozmotá.
Michel Bussi je ten typ autora, který čtenáře napíná až do poslední strany, v knize dělá spousty zvratů, čtenář si myslí, že na vše přijde a nakonec je vše stejně jinak. Charaktery postav mi přišly dobře vykreslené – jedna z hlavních postav, komisařka Marianne mě přišla vážně hodně sympatické. Její styl jednání a to jak byla v knize popsaná mi přišel neskutečný.
Ani nevím, zda knize něco vytknout! Autor se osvědčil a rád si přečtu i jeho další knihu Vážka! Velmi kladně celý příběh hodnotím a proto dávám knize 5 hvězdiček.

Za poskytnutí recenzního výtisku knihy děkuji knihkupectví Martinus! Knihu můžete zakoupit zde. 

Také si přečtěte...

0 komentářů

Děkuji za Váš komentář! ;-)

Autorská práva

Licence Creative Commons
Detektivník, jehož autorem je David Veselý, podléhá licenci Creative Commons 4.0 Mezinárodní.
Prosím nekopírujte ani nesdílejte bez dovolení jakýkoliv obsah, který je na těchto stránkách. Obálky knih, používané při psaní článků, jsou staženy z webů nakladatelů, není-li uvedeno jinak.

Návštěvnost blogu