UPOZORNĚNÍ!
Blog Detektivník se ke dni 15. února 2018 přestěhoval na novou adresu! Nyní najdete blog na této adrese - KLIKNI.
Na sociálních sítích je nový blog pod názvem David´s world!
Více se o změnách a proč se tak stalo, dozvíte na novém blogu! Těším se na Vaše podněty a nápady na novém blogu, kde snad najdete vše, na co jste byli dosud zvyklí!

David Veselý, autor blogu


Vražda, tajemství a temná Budapešť

středa, června 21, 2017Název: Temná Budapešť
Originální název: Szélhámos Budapest
Autor: Vilmos KONDOR
Překladatel: Tomáš Vašut
Vydáno: květen 2017
Nakladatelství: XYZ
Počet stran: 272

Smrt maďarského premiéra, zavražděná židovka a novinář Zsigmond Gordon. Klíčová slova této knihy, která se odehrává před začátkem druhé světové války v Budapešti a je přehlcena intrikami, vraždami a hlavně napětím, které postupně graduje...

Novinařina
Zsigmond Gordon je velmi dobrý novinář. Je to ten typ žurnalisty s dobrými kontakty, který se ničeho jen tak nezalekne a pro dobrý článek udělá vše. Jednoho večera má náš novinář namířeno za komisařem Gellértem na krátkou schůzku. Po večerním městě znějí kameloti, kteří křičí: „Premiér je mrtev! Více v novinách!“
Gordon už ale o tom všem ví, věděl o tom skoro jako první. Když vstoupí do budovy policejního velitelství je vyzván, aby počkal na komisaře Gellérta v jeho kanceláři. Učiní tak a při volném čase se rozhodne kancelář prozkoumat. Narazí tak na dvě odvážné fotografie ženy, které jsou uložené v otevřeném šuplíku u komisaře. Po schůzce o smrti premiéra má náš hrdina namířeno domu. Na ulici je však nalezena mrtvola ženy. Zsigmond, který jde právě okolo, ihned oběť pozná – jedná se o ženu na fotografii u komisaře. Všechny maďarské plátky píší o smrti premiéra, to ale Gordona až tak nezajímá a pouští se do vyšetřování toho, kdo je ona zavražděná a jakou má spojitost s komisařem Gellértem.

Temnota a marmelády
Vyšetřování Gordona přivede do temných míst Budapešti. Zjistí, že zavražděná je židovka a živila se zřejmě jako prostitutka, což Zsigmondovi nejde do hlavy, když u sebe měla modlitební knihu a náboženský přívěšek. Při pátrání mu pomáhá i jeho přítelkyně neohrožená návrhářka a fotografka Krisztina se kterou má ze začátku mírně komplikovaný vztah. Příběh nás zavede do fotografických klubů, k prostitutkám a ke členům mnohých gangů, které jsou v Budapešti. Víc se ale v Budapešti mluví o smrti a pohřbu premiéra. Na pohřeb, kterého se s nelibostí musí zúčastnit i Gordon, se sjíždí různí činitelé a nechybí zde ani zástupci nacistického Německa jako například Hermann Göring. Další z částí příběhu nás zavede ke komunistům, kteří se skrývají a v poklidu předou své plány do dalších let. Bohužel všude je cítit strach a síla nacismu a fašismu.
Gordon navštěvuje i svého bláznivého strýčka, který je hotový nadšenec do vaření marmelád všeho druhu a velice rád by se dostal se svým receptem do novin. Ovšem jeho zavařeniny jsou více než zvláštní a tak čtení těchto scének je velmi úsměvné. Kdo ví, jak vaření zavařenin, jak marmeládám náš hrdina Gordon říká, dopadne.

Maďarsko a tajemství
Jak už to tak bývá, čím více se v případu hrabete, tím větší vám hrozí nebezpečí. Stejné je to i v tomto příběhu. Jak příběh postupuje, Gordon zjišťuje, jaké zvrácenosti se v podzemí Budapešti dějí. On sám je ten typ člověka, který si zajde ráno na horkou černou kávu a nikam nespěchá. Případ ho více než uchvátí. Bude i jemu hrozit nebezpečí? Kdo je ta tajemná zavražděná židovka? A jakou má spojitost s komisařem Gellértem? I náš hlavní hrdina si bude muset dávat hodně velký pozor. Zjištění toho, že i on je žid by mohlo být neblahé následky – přeci jen, příběh se odehrává v roce 1936...

Hodnocení
Kniha Temná Budapešť na mě po dobu čtení působila velmi zvláštním dojmem a doteď nevím proč. Kniha je to dobrá, celý příběh na pozadí historické linky, nástupu nacismu v Evropě a sílení komunismu na mě působilo zvláštním dojmem. Přesto byla kniha velmi dobře napsaná a čtení jsem si užíval. Příběh byl vylíčen dobře, i když bych zápletku ještě trochu více rozvedl. Hlavní hrdina, novinář Zsigmont Gordon, na mě udělal velký dojem ihned po první kapitole. Velmi se mi zamlouval jeho styl jednání, to jak vystupuje a jaký styl ve svém amatérském vyšetřování má. Líbilo se mi, že udělal vše proto, aby zjistil všechny potřebné důkazy. Jeho přítelkyně Krisztina na mě působila sice chaotickým dojmem, přesto měla v příběhu své velké místo. Knize nechyběla ani kapka toho sarkastického humoru. Jediné co bych knize vytknul by byly délky kapitol. Jsem čtenář, který čte kapitoly do konce a zde měla kapitola i padesát stran. Raději kratší kapitoly, kniha se pak čte o moc lépe.
Tajemný spisovatel Vilmos Kondor vytvořil velmi zajímavý příběh. Na jeho konci jsem si říkal, že vše je vcelku logické. Rád bych si od něj přečetl nějakou další knihu. Temnou Budapešť rozhodně doporučuji na dlouhé letní večery k ledovému čaji. Za mě dnes čtyři hvězdy a knihu moc doporučuji!
Za poskytnutí recenzního výtisku knihy děkuji nakladatelství Albatros Media! Knihu můžete zakoupit zde.

Také si přečtěte...

0 komentářů

Děkuji za Váš komentář! ;-)

Autorská práva

Licence Creative Commons
Detektivník, jehož autorem je David Veselý, podléhá licenci Creative Commons 4.0 Mezinárodní.
Prosím nekopírujte ani nesdílejte bez dovolení jakýkoliv obsah, který je na těchto stránkách. Obálky knih, používané při psaní článků, jsou staženy z webů nakladatelů, není-li uvedeno jinak.

Návštěvnost blogu