UPOZORNĚNÍ!
Blog Detektivník se ke dni 15. února 2018 přestěhoval na novou adresu! Nyní najdete blog na této adrese - KLIKNI.
Na sociálních sítích je nový blog pod názvem David´s world!
Více se o změnách a proč se tak stalo, dozvíte na novém blogu! Těším se na Vaše podněty a nápady na novém blogu, kde snad najdete vše, na co jste byli dosud zvyklí!

David Veselý, autor blogu


Nový Murakami a jeho pohled na spisovatele

pondělí, července 17, 2017Název: Spisovatel jako povolání
Originální název: Shokugyo Toshite No Shosetsuka
Autor: Haruki MURAKAMI
Překladatel: Tomáš Jurkovič
Vydáno: duben 2017
Nakladatelství: Odeon
Počet stran: 240

Netypický román slavného Haruki Murakamiho, japonského autora je zaměřen tentokrát na nelehkou práci spisovatele. S čím se musí spisovatel potýkat a co musí řešit a jak psát? To vše v této knize. Jaký je tedy nový Murakami?

Tuto recenzi položím trochu netradičně, přeci jen, tento příběh byl také netradiční. Jsem rád, že jsem si knihu od nakladatelství Odeon vyžádal na recenzi, jelikož byla jedním slovem skvělá. Vlastně, číst autorovi myšlenky a názory bylo zajímavé. O autorovi jsem si toho spousty vyhledal a myslím, že on sám má velké právo napsat takovouto knihu. Ve světě knih je on jednička a jeho knihy jsou podle mnoha úsudků a kritiků dobré. U čtení jsem se hodně bavil – proč také ne...

Kapitoly plynou a vy čím dál více poznáváte a uvědomujete si tu dřinu napsat knihu. Jak spisovatel musí být stále ve střehu, je pod tlakem a snaží se nám, čtenářům, dát to nejlepší, co je v jeho silách! Spisovatel jako povolání je dílo, kdy se podíváme do autorových myšlenek, pročteme si jeho návod, jak psát knihy a vše vidíme z tak trochu jiného úhlu.

Kritika. Ta dokáže autora, ba každého, dokonale naštvat, srazit k zemi a zamyslet se. Autor tomuto problému věnoval celou kapitolu a rozpráví zde o tom, jak se s kritikou on sám vyrovnává, co ho žene kupředu a jak se snaží být lepší. Vrací se zpět do minulosti, do dob, kdy on sám vydával svou první knihu a dal se na dráhu psaní. Když knihu dočtete, vážně se zamyslíte a řeknete si, že i takový spisovatel je vlastně povolání. Sám píšu povídky, příběhy a číst rady informace od Murakamiho bylo pro mě velice přínosné.

Kniha je koncipována jako útržky z přednášek, spisovatelova kuchařka na dobrý literární recept a při čtení pohladí po duši. Když jsem si přečetl, o čem kniha je, bál jsem se, že nebude zajímavá, že mě nebude bavit a budu ji muset odložit (i když je to recenze). Nakonec se stal ale opak, kniha mě po první kapitole ihned uchvátila, chtěl jsem zkrátka vědět víc a autorových zážitcích, o jeho nápadech, co ho vede ke psaní a jak stránky odbývaly, dostal jsem se na konec knihy.

Sám autor nikdy nedává rozhovory, nefotí se a tak je skvělé, že napsal takovou knihu, kde se vyzpovídal, dal světu možnost nahlédnou to svého soukromí, do svých myšlenek. Po dočtení se možná zamyslíte nad tím, jakou práci dala autorovi tato kniha, jak moc velké úsilí musel vydat k jejímu dokončení. Jak těžké je vybrat námět, postavy, příběh ukočírovat, aby byl reálný. Takovýto je nový Murakami – to pravé ořechové! Spisovatele jako povolání by si měl přečíst každý!

Mě kniha dala hodně, hlavně jsem poznal těžkou práci spisovatele na plný úvazek. Haruki Murakami je vážně dobrý autor a z jeho tvorby si musím jistě něco v budoucnu přečíst! Třeba Norské dřevo nebo Kavku na pobřeží, které jsou hodně populární a odkazy na ně najdete i v knize! Kdo knihu četl, napište mi prosím názory na ní. ;-) A kdo ji nečetl, určitě po ní sáhněte, protože přečíst se ji vyplatí! ;-) Prostě nový Murakami je čtivý, skvělý, úžasný a doporučuji!

Knize dávám čtyři hvězdičky, přeci jen žánr to byl netradiční! Těším se na další Murakamiho knihu, která bude doufám tak dobrá, jako byla tato! Budu rád, když pod recenzí zahájíte diskuzi na tuto knihu! ;-)

Moc děkuji nakladatelství Odeon, za poskytnutí recenzního výtisku této knihy!

Také si přečtěte...

0 komentářů

Děkuji za Váš komentář! ;-)

Autorská práva

Licence Creative Commons
Detektivník, jehož autorem je David Veselý, podléhá licenci Creative Commons 4.0 Mezinárodní.
Prosím nekopírujte ani nesdílejte bez dovolení jakýkoliv obsah, který je na těchto stránkách. Obálky knih, používané při psaní článků, jsou staženy z webů nakladatelů, není-li uvedeno jinak.

Návštěvnost blogu