UPOZORNĚNÍ!
Blog Detektivník se ke dni 15. února 2018 přestěhoval na novou adresu! Nyní najdete blog na této adrese - KLIKNI.
Na sociálních sítích je nový blog pod názvem David´s world!
Více se o změnách a proč se tak stalo, dozvíte na novém blogu! Těším se na Vaše podněty a nápady na novém blogu, kde snad najdete vše, na co jste byli dosud zvyklí!

David Veselý, autor blogu


Co skrývají tiché vody?

čtvrtek, srpna 10, 2017


Název: Do vody
Originální název: Into the water
Autor: Paula HAWKINS
Překladatelka: Věra Klásková
Vydáno: červen 2017
Nakladatelství: Ikar
Počet stran: 416

Smrt svobodné matky, stopy minulosti a osudy obyvatel Backfordu se proplétají, na povrch vycházejí nové skutečnosti a nic není už takové, jaké to bývalo dříve. Navíc, smrt v této knize není rozhodně jen jedna.

Backford. Útulné městečko, spousta obyvatel, tůň. Tůň, ve které je nalezena utopená žena, jejíž minulost není rozhodně bílá, jako lilie. Jmenuje se Nel Abbottová, je svobodná, má jednu dceru a malý domek ve městě. Proč se utopila, zůstává záhadou. Nebo ne? Zanechala po sobě jednu dceru – Lenu. Na první pohled přátelská dívka má temnou povahu, je výbušná a nechce si smrt matky připustit. Do péče si ji bere její teta a sestra zemřelé - Julie. Vztah mezi nimi je ovšem komplikovaný. Hodně komplikovaný a Lena by raději utekla. Nemá tetu ráda. Nenávidí ji.

Obyvatelé malebné vesničky jsou ze smrti vyděšeni, ale i tak se najdou jedinci, kteří vidí rádi Nel Abbottovou mrtvou. Vztah Whittakerů k Nel nebyl zrovna přátelský. V této rodině si také vzala jedna osoba život pádem do tůně. Minulost je do přítomnosti mnohem více propletená, než se na první pohled zdá.

Případ dostává na starosti detektiv Sean Townsend, který ve vesnici žije a každého obyvatele a každý dům moc dobře zná. Smrt ženy ho zarazí, vyčítá si jí, ale snaží se zachovat klid. Jeho žena Helen je ředitelka místní školy a na smrt má svůj vlastní úhel pohledu. Nic není ale tak jasné, jak se na první pohled zdá.

Na povrch vyplouvají další a další informace. Vztah učitele s mrtvou dívkou Katie Whittakerovou, jenž měla svůj vlastní důvod si život vzít, nevraživost mezi obyvateli, pohnutky a další věci, které příběh více a více zamotávají. Čím je navíc Tůň Tonoucích tak zvláštní, že po desítky let přitahuje lidi, kteří jsou v bezvýchodné situaci, aby si vzali život?

V příběhu se také podíváme do života sester Nel a Julie, které se odcizili, neměli se rádi a nakonec si i sama Julie uvědomí, že skutečnost byla v minulosti jiná a že se nic nemuselo stát, nebýt její nevraživosti. Čím více je příběh odkrýván, čtenáři se naskytují detaily, které nakonec složí celý příběh v jednotný obrazec. Podívejte se Do vody a zjistíte pravdu…

Hodnocení
Mě osobně se příběh líbil, i když množství postav bylo dle mého názoru zbytečné. Někdy jsem se ani neorientoval, kdo je kdo a často jsem tápal. Přesto Paula Hawkins napsala opět knihu, která je dobrá, neotřelá a založená na psychologii a lidské povaze. Celý námět knihy mě zaujal. Celý příběh stojí na minulosti, povaze jednotlivých postav a celý příběh vidíme z různých detailů, vidíme rozdílné reakce na smrt, vyšetřování, ale i na minulost.

V celé knize mě velmi zaujala postava dcery Nel Abbottové – Lena. Její povaha byla vylíčená mistrně a její chování, to jak jednala, bylo vážně skvěle napsáno. Je vidět, že sama autorka si na této knize dala hodně práce, i když méně postav by knize nikterak neublížilo. Celá kniha je takovým průvodcem do různých lidských myslí, do životů různých lidí, kteří mají rozdílná povolání a na jednu věc nahlížejí různě.

Přeci jen se mi spíše líbila kniha Dívka ve vlaku, která mi přišla lépe pochopitelná a četla se podstatně lépe, už jen proto, že v knize vystupovali jen tři hlavní postavy a zde jich máme hned deset a někdy se mezi sebou pletou. Přesto je kniha dobrá a hodnotím ji čtyřmi hvězdami. Koho baví zamotanější psychothrillery, tuto knihu si musí rozhodně přečíst! ;-)Moc děkuji knihkupectví Martinus, za poskytnutí recenzního výtisku této knihy!

Také si přečtěte...

0 komentářů

Děkuji za Váš komentář! ;-)

Autorská práva

Licence Creative Commons
Detektivník, jehož autorem je David Veselý, podléhá licenci Creative Commons 4.0 Mezinárodní.
Prosím nekopírujte ani nesdílejte bez dovolení jakýkoliv obsah, který je na těchto stránkách. Obálky knih, používané při psaní článků, jsou staženy z webů nakladatelů, není-li uvedeno jinak.

Návštěvnost blogu