UPOZORNĚNÍ!
Blog Detektivník se ke dni 15. února 2018 přestěhoval na novou adresu! Nyní najdete blog na této adrese - KLIKNI.
Na sociálních sítích je nový blog pod názvem David´s world!
Více se o změnách a proč se tak stalo, dozvíte na novém blogu! Těším se na Vaše podněty a nápady na novém blogu, kde snad najdete vše, na co jste byli dosud zvyklí!

David Veselý, autor blogu


Dvě věci, co změní svět

pátek, srpna 25, 2017


Název: Roviny života
Originální název: Levels of Life
Autor: Julian BARNES
Překladatel: Pavel VILIKOVSKÝ
Edice: Světová knihovna Odeon
Vydáno: duben 2015
Nakladatelství: Odeon
Počet stran: 128

Poslední kniha autora Juliana Barnese nás zanáší do dob, kdy létání balónů bylo na vrcholu. Jak je u autora zvykem, spojil to, co ještě nikdo předtím. V této knize je to právě létání balónem, láska a smrti. Příběh je navíc okořeněn vzpomínkami autora a historií…

„Spojíte dvě věci, které předtím nikdo nespojil, a svět se změní.“ Takto zní první věta z knihy Roviny života. Příběh ze začátku zavádí nostalgickými vzpomínkami, deníkovými zápisy a létáním v balónu. Před námi se otevírá svět plný vzpomínek. Seznamujeme se zde s Fredem Burnabym, prvním vzduchoplavcem a jeho krásnou milenkou - Sarah Bernhardtovou.

Jak kniha plyne dál, tyto dvě postavy poznáváme hlouběji. Seznamujeme se s jejich životem, postoji. Nahlížíme to jejich vnitřních pocitů. Jsme součástí jejich života, jejich milostných pletek, letů balónem i krásných zážitků. Autor do všeho navíc zakomponuje i filozofické otázky, které si klade on sám a kniha tak dostává, ještě větší grády při čtení.

Podle mě je toto ta hezčí část knihy, vše se v polovině totiž přesekne a před námi stojí postarší muž, jehož život nebaví a skoncoval by s ním okamžitě. Stojí před námi samotný autor – Julian Barnes. Zemřela mu manželka, zůstal sám. Z fiktivní roviny příběhu jsme se přesunuli do té, kdy se vypravěčem stává autor sám.

Na druhé části příběhu vidíme skutečnou sílu autora, jak se s nelehkou událostí vypořádává. Nahlížíme z jeho strany na jeho manželku, poznáváme, jaká byla, co vlastně byla za osobu a postupně jdeme ke konci. Ke konci příběhu, života nebo snad myšlenek? To je otázka. Na konci knihy se nám naskytuje věc, z jiné perspektivy, z balónových výšin, kam se odhodlá jen někdo.

Kniha je filozofickým podáním myšlenkových pochodů autora. Knihu podle mě pochopí jen málo kdo, není to zrovna nejlehčí kousek. V první řadě tu máme milence, v druhé osamostatněného starce. Dvě naprosto rozdílné linky, způsobují naprostou ojedinělost této knihy. Vlastně svět se změní, když se stvoří něco jiného…

Hodnocení
Roviny života. Kniha, která je do posledního detailu propracovaná, ojedinělá a i když je na první pohled nudná, ke konci je vše jinak. V prvním příběhu máme milence, létání balónem a výšky, linka je poté přeseknuta a my se setkáváme s někým jiným. Toto mě hodně zaujalo a kniha si ihned získala mou pozornost. Filozofická myšlenka knihy je velmi dobře pojatá, naskýtá se nám možnost se podívat do mysli samotného autora a podívat se na události, které následovali po smrti jeho manželky, jak se cítil, trápil, to vše je napsáno právě v této knize…
 
Jediné, co mě na knize mrzí je její délka. Možná by stálo za to, knihu trochu více rozšířit a dozvědět se víc o příběhu Sarah a Freda. Nebylo by to jistě od věci. Kniha je to útlá, má okolo sto třiceti stránek a možná by trochu rozšíření zasloužila. Přesto je do dějově i pohledově dobrá kniha na svět, který se změní.

Barnesova myšlenka je silná, neobyčejná a pestrá. Jeho knihy si jistě přečtu, jelikož mě Roviny života položili. Knihu hodnotím velice pozitivně, dávám čtyři hvězdičky, jelikož začátek knihy (cca prvních 20 stran) mi přišel takový o ničem. Jinak skvělá kniha, kterou mohu jen a jen doporučit! 

Také si přečtěte...

0 komentářů

Děkuji za Váš komentář! ;-)

Autorská práva

Licence Creative Commons
Detektivník, jehož autorem je David Veselý, podléhá licenci Creative Commons 4.0 Mezinárodní.
Prosím nekopírujte ani nesdílejte bez dovolení jakýkoliv obsah, který je na těchto stránkách. Obálky knih, používané při psaní článků, jsou staženy z webů nakladatelů, není-li uvedeno jinak.

Návštěvnost blogu