UPOZORNĚNÍ!
Blog Detektivník se ke dni 15. února 2018 přestěhoval na novou adresu! Nyní najdete blog na této adrese - KLIKNI.
Na sociálních sítích je nový blog pod názvem David´s world!
Více se o změnách a proč se tak stalo, dozvíte na novém blogu! Těším se na Vaše podněty a nápady na novém blogu, kde snad najdete vše, na co jste byli dosud zvyklí!

David Veselý, autor blogu


Francouzská golfová vražda

neděle, listopadu 05, 2017


Název: Vražda na golfovém hřišti
Originální název: The Murder on the Links
Autor: Agatha CHRISTIE
Série: Hercule Poirot
Vydáno: září 2014
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 232

Hercule Poirot obdrží naléhavý dopis z Francie. Odesílatel prosí, aby neprodleně přijel a zabránil tak vraždě, která se údajně má stát. Poirot neotálí a okamžitě vyráží, jenže když přijede na určené místo, dozví se, že monsieur Paul Renauld byl té noci zavražděn.

Kapitán Hasting při své cestě do Anglie potkává ženu, řekne mu, že se jmenuje Popelka a než se s ní může blíže seznámit, dívka se vypaří. V Anglii se staví kapitán Hastings za svým přítelem detektivem Poirotem, který zrovna snídá. Hercule Poirot dostane dopis, kde pisatel žádá o jeho služby. Má se přepravit přes kanál a zamířit k jeho sídlu vile Geneviéve. Když však dorazí, autor dopisu je již mrtev. Zavražděn byl bodnou ranou do zad. Jeho manželka byla nalezena služebnou v pokoji svázaná. Co přesně se stalo? Případ přebírá spolu s francouzskou policií Hercule Poirot!

Při vyšetřování začnou Poirotovi a jeho malým šedým buňkám docházet nějaké nejasnosti na případu! Čas vraždy se, podle Poirota, neshoduje. Paní Renauldová něco jistě zatajuje. Vyšetřování je v plném proudu, když dojde i na návštěvu madame Daubreuilové, u které má Poirot podezření, že měla poměr se zesnulým, ta ovšem zde popírá.

Celý příběh je popisován z pohledu kapitána Arthura Hastingse, který vše líčí ve své, myšlenkové formě! V polovině příběhu se nám na scénu dostává opět Popelka, která se z nenadání objeví na místě činu! Chce vidět všechno, co se stalo a kapitán Hastings, okouzlen jejím půvabem, ji na místo vezme. Jenže, po její návštěvě se ztratí věc, ze všeho nejdůležitější! Vražedná zbraň! Ta je ovšem brzy nalezena v těle další oběti – tuláka!


Hercule Poirot se dozvídá postupem času, koho mu madam Daubreuilová připomíná a vše si spojí s jiným případem – případem Beroldy! Na případ sedí vše, i provedení, ale jak doopravdy spolu vše souvisí? Možná až moc jednoduše! V knize se také řeší milostný trojúhelník, záhadná Bella a minulost. Jako takové třešnička na dortu celého příběhu je francouzský detektiv monsieur Giraud, který o sobě tvrdí, že je nejlepším detektivem celé Francie a nedbá na rady Hercula Poirota! Kdo nakonec bude mít pravdu? A kdo zabil Paula Renaulda? Byla to snad naše Popelka, nebo osoba, se kterou se zemřelý večer pohádal?

Přímka z minulosti celý příběh tak nějak okoření a jedná se o první příběh, kde se Agatha Christie nechala skutečnou událostí inspirovat! V příběhu je vše brilantně zakomponováno a čtenář doslova hledí na příběh s otevřenou pusou a přemítá, jak se vše stalo! Jedna rada pro čtenáře! Dejte pozor na stopy! ;-)

Hodnocení
Kniha Vražda na golfovém hřišti se mě osobně líbila. Obsahovala prvky, které jsou pro Agathu Christie typické a opět dokázala charakter postavy uvést na jedné až dvou stránkách. Líbilo se mi, jak byl celý příběh inspirovaný skutečnou vraždou a jak Agatha dějovost příběhu vymyslela! Ke konci jsem se ale ve sletu událostí malinko ztrácel a to, i když byly odkrývány postupně! Střetáváme se zde s jedinečnou Poirotovou dedukcí a pohledem na zločin z jiných úhlů než jste v jiných knihách zvyklí!

V knize se mi nelíbila trochu přehnaná a infantilní zamilovanost kapitána Hastingse do Popelky. Přišlo mi to na můj vkus trochu zvláštní, ale dejme tomu. Kniha je ale určitě dobře vymyšlená a příběh tato kniha má moc dobrý – přeci jen, jedná se o rané dílo této velikánky!

Knihu hodnotím kladně. Vše se mi líbilo, ale dojem trochu zkazila Hastingsova přehnaná láska k ženě, kterou viděl jednou! Za mě této knize dávám 4 hvězdičky a doporučuji si jí v těchto dnech přečíst! Přeci jen, příběh je krásný! 

Také si přečtěte...

0 komentářů

Děkuji za Váš komentář! ;-)

Autorská práva

Licence Creative Commons
Detektivník, jehož autorem je David Veselý, podléhá licenci Creative Commons 4.0 Mezinárodní.
Prosím nekopírujte ani nesdílejte bez dovolení jakýkoliv obsah, který je na těchto stránkách. Obálky knih, používané při psaní článků, jsou staženy z webů nakladatelů, není-li uvedeno jinak.

Návštěvnost blogu