UPOZORNĚNÍ!
Blog Detektivník se ke dni 15. února 2018 přestěhoval na novou adresu! Nyní najdete blog na této adrese - KLIKNI.
Na sociálních sítích je nový blog pod názvem David´s world!
Více se o změnách a proč se tak stalo, dozvíte na novém blogu! Těším se na Vaše podněty a nápady na novém blogu, kde snad najdete vše, na co jste byli dosud zvyklí!

David Veselý, autor blogu


Kdoví, co se děje uvnitř rodiny

sobota, prosince 02, 2017


Název: Žena v okně
Originální název: The Woman in the Window
Autor: A. J. FINN
Překladatel: Jiří KOBĚLKA
Vydáno: říjen 2017
Nakladatelství: Motto
Počet stran: 352

Anna Foxová žije sama, vězněná ve svém domě. Nemoc ji nedovolí vycházet po autonehodě z domu, a tak dny tráví pozorováním sousedů přes svůj dalekohled. Její denní stereotyp se však změní poté, co se do vedlejšího domu nastěhuje rodina a její život převrátí naruby…

Anne Foxová byla velmi dobrá psycholožka, jak pro děti, tak dospělé. Měla stálou klientelu a její život byl věru harmonický. Po autonehodě se však vše změnilo. Anne začala trpěl posttraumatickými příznaky a od té doby nemůže vycházet z domu. Dny tráví koukáním na černobílé filmy, užíváním léků, pití alkoholu a sledování sousedů. V domě žije s nájemníkem Davidem a svým kocourem. Hraje šachy, učí se přes počítač francouzsky anebo pomáhá lidem přes sociální síť. Do opuštěného domu se nastěhuje rodina. Manželský pár se sedmnáctiletým mladíkem a vše se najednou změní.

Anne jednou vyjde v rámci terapie ven, ale po pár metrech se před domem zhroutí. Do domu jí pomůže mladá žena, která se představí, jako Jane a s naší hlavní hrdinkou si padnou do oka. Vypijí pár skleniček vína a seznámí se. Žena navštíví Anne ještě jednou a poví jí o sobě všechno a obě se skamarádí. Jednou, když se Anne dívá na jeden snímek, uslyší křik a pak uvidí krev. Vyběhne ven, ale nakonec jí její nemoc – akrofobie dostane. Druhý den se doslechne, že se ve vedlejším domě nic nestalo a nikdo jí nevěří. Do domu začne chodit Ethen, kluk právě z vedlejšího domu a dějem ještě více zamíchá. Co se vlastně stalo ve vedlejším domě? A kdo je skutečná Jane? Vše je více komplikovanější, než se zdá…

Při čtení knihy jsem si kolikrát kladl otázku proč? Proč Anně nikdo nevěří, co se vlastně stalo? Kniha je vyprávěna z pohledu psycholožky, která trpí svými poruchami a léčbu nebere příliš vážně. Pije víno na litry a zajídá ho hrstmi léků, ale nakonec si k Anně najdete cestu a celá její osobnost vám jistým způsobem utkví v srdci.

V knize je také líčena minulost Anny, to, jaké neshody měla v manželství a co se stalo, když měla autonehodu. Vidíme zde, čím vším si prošla a jak se postupně uzavírala do sebe a do svého domu, a nakonec ji nezbylo nic jiného než fotoaparátem pozorovat své sousedy, jejich životy a sledovat její oblíbené černobílé filmy.

Filmy. V příběhu jsou hodně líčeny všelijaké filmy, které přidávají knize zajímavý efekt. Autor si svým způsobem s filmovou linkou vyhrál. I když občas, v některých scénách, jsou filmy spíše nadbytečné a neuškodilo by jejich vypuštění. Ovšem celá psychologické linka je velmi dobře podána. O tom žádná!

A. J. Finn si také dobře vyhrál s postavami a jejich životy. Například postava Ethena, je pro čtenáře velmi zajímavá a záhadná zároveň a vlastně až na konec příběhu se dozvíme, jaký on skutečně je! To samé jeho otec i jeho matka. Popis prostředí a dojmů v knize příjemně graduje a mnohdy budete knihu číst se zatajeným dechem a jen valit oči na těch pár překvapivých zvratů!

A hlavně si dávejte pozor, jak někdy situaci vidíte, protože vše může být jinak. Jako například, když seberete někomu šachovou figurku.

Hodnocení
Kniha na mě působila od první chvíle velmi příjemným dojem. Hlavní hrdinky mi bylo svým způsobem líto – ať už za to, co se jí stalo nebo jak ji nikdo nevěřil a ona si často v knize vyčítala, jestli se náhodou ona nespletla, i když čtenář si o příběhu myslí své. Konec mě ale naprosto dostal a takovéto kruté, ale zároveň překvapivé rozzuzlení příběhu jsem nečekal. Celou dobu jsem si myslel, že vím, jak se situace po sobě staly, a nakonec autor udělal na poslední chvíli dějový obrat a pak mistrný závěr! Perfektní!

Při četní anotace jsem se dozvěděl, že autor čerpal i z vlastního života. Sám trpí bipolární poruchou a měl deprese, a to vše se na knize podepsalo v dobrém smyslu! Autor napsal bezpochyby dobrou knihu a velmi příjemný psychothriller, z kterého i mrazí! Knihu hodnotím kladně, a to pěti hvězdami! Hlavně za nápad a skvělé vygradování děje! Doufám, že se můžeme těšit na autorovu další knihu! 


Moc děkuji nakladatelství Albatros Media, za poskytnutí recenzního výtisku této knihy!

Také si přečtěte...

0 komentářů

Děkuji za Váš komentář! ;-)

Autorská práva

Licence Creative Commons
Detektivník, jehož autorem je David Veselý, podléhá licenci Creative Commons 4.0 Mezinárodní.
Prosím nekopírujte ani nesdílejte bez dovolení jakýkoliv obsah, který je na těchto stránkách. Obálky knih, používané při psaní článků, jsou staženy z webů nakladatelů, není-li uvedeno jinak.

Návštěvnost blogu