UPOZORNĚNÍ!
Blog Detektivník se ke dni 15. února 2018 přestěhoval na novou adresu! Nyní najdete blog na této adrese - KLIKNI.
Na sociálních sítích je nový blog pod názvem David´s world!
Více se o změnách a proč se tak stalo, dozvíte na novém blogu! Těším se na Vaše podněty a nápady na novém blogu, kde snad najdete vše, na co jste byli dosud zvyklí!

David Veselý, autor blogu


Nejlepší přečtené knihy za rok 2017

sobota, ledna 06, 2018


Rok 2017 byl nepochybně bohatý na dobré knihy. Opět jsem se rozhodl sestavit žebříček těch nejlepších deseti knih za rok 2017! Knihy to byly různorodé – detektivky, prózy, sci-fi nebo povídky. Jsem ale rád, že většina knih mi padla do noty a vyjma pár kousků jsem knihy nemusel odkládat. Knihy nehodnotím od nejlepší po nejhorší, jelikož by to stejně nebylo možné, už tak jsem měl dost problém vybrat deset knih! :D Jaké knihy byly nejlepší se tedy podívejte v tomto článku!

Angela Marsons: Ďábelské hry
Kniha, kterou jsem přečetl za pár dní, celkem mi i hnula žlučí, jelikož soupeřka hlavní hrdinky byla podlá a zíral jsem nad celým příběhem stejně jako u prvního dílu. Nelze říct, že paní Marsons píše špatně, právě naopak. Tato kniha byla o špetku lepší než díl předchozí, hlavně díky neotřelému námětu a atmosféře, ve které se příběh děje. Moc se těším na další díl, který si doufám brzy přečtu. Kniha je velmi dobře napsaná a gradace vás nutí, abyste četli více a ani si neuvědomujete, jak stránky utíkají.  


Jennifer Egan: Hrad
Zvláštní. Takto by se dal Hrad charakterizovat. Do samotného konce nevíte, co se v knize vlastně děje a pak BUM a vše do sebe zapadne. Zvláštní je také styl psaní a celkový styl knihy, ale také příběhu. Kombinace detektivky, středověku a špetky fantazie dělá z příběhu něco zvláštního, co je ale příjemné. Na čtení této knihy vzpomínám rád a knihu doporučuji každému, kdo má rád tajemno a neotřelý žánr. Po dočtení jsem na knihu dlouho myslel a myslím na ní do teď, protože nějaké kouzlo v sobě měla.


Sara Baume: Jasno lepo podstín zhyna
Další kniha ze Světové edice Odeonu, která má zvláštní název, ale překrásný motiv. V příběhu se setkáváme s mužem a jeho psem, irskou krajinou a vzájemnou láskou. Příběh byl emotivně laděn a po dočtení si čtenář uvědomil jisté hodnoty a trochu se snažil pochopit našeho hlavního hrdinu, který je podivín a každý na něj s nelibostí kouká. Velmi překrásně líčený příběh o podstatě lidského přátelství. Kdo má rád kombinaci toho všeho, ať si Baume jistě přečte!


Dimitri Verhulst: Opozdilec
Kniha, ve které nechybí černá humor, satira, ale i emoce a lítost. To vše se míchá v Opozdilci, další knihy ze Světové edice. Tato kniha byla druhá, kterou jsem dostal od Odeonu jako recenzní výtisk a přečetl jsem ji za dva dny. Kniha popisuje, jak se muž chce za každou cenu dostat od manželky a rozhodne se předstírat Alzheimerovu chorobu. V knize jsou velmi dobře a vtipně vykresleny určité pasáže. Na konci knihy, ale vidíme jisté zoufalství a velkou míru emocí, kdy musí náš hlavní hrdina dělat, že nezná ani své děti. Velmi dobrá kniha.


Han Kang: Vegetariánka
Když jsem vzal tuto knihu poprvé do ruky, neměl jsem žádná velká očekávání. Téma příběhu mě ale mile překvapilo. V příběhu se setkáváme s tradicemi Jižní Koreji, zvyklostmi místních obyvatel a principy, které by Evropanovi přišly prapodivné. Kniha pojednává o ženě, která přestane jíst maso a její rodina a společnost ji odsune. Vidíme, jak se její život mění a ona nakonec skončí, jako odpadlík a vyvrhel. Autorka dokázala barvitě a přesně vylíčit principy této společnosti a její popis dokáže velmi zaujmout. Velmi dobrá próza na pár večerů.


Hanya Yanagihara: Malý život
Tato kniha pro mě byla jako rána do srdce v létě. Čekal jsem všechno, ale dostal jsem velmi silný příběh o čtyřek kamarádech. Tato kniha je jistě hitem letošního roku, všichni ji četly a propagovaly – právem! Setkáváme se v příběhu se čtveřicí kamarádů, kteří přicestovali do New Yorku a snaží se prorazit. Celý tento příběh je neskutečně pravdiví a nesmírně poutavý! Jedno vám řeknu – strašně jsem se bál rozsahu knihy, který je přes 600 stran, ale celá kniha utekla tak strašně rychle, že to byl jako okamžik! V této knize najdete vážně vše! Dokonalost!


Michel Bussi: Černé lekníny
Další detektivka z pera Michela Bussiho mě překvapila. Vlastně po celou dobu čtení jsem si říkal, kdy se dostaví to velké BUM! Takové rozuzlení příběhu mě ani ve snu nenapadlo! Kniha se nese v překrásném melancholickém duchu v jedné vesničce, kde dojde k vraždě. Ovšem, nic není takové, jak se na první pohled zdá a čtenář se až v samotném závěru knihy dozví, jak vše vlastně je! Michel Bussi vážně překvapil, a proto se tato kniha řadí mezi nejlepší!


Louise Penny: Vražedný chlad
Druhý případ inspektora Gamache byl jako stvořený na Vánoce! Ve Three Pines je zima a dojde k vraždě. Louise si mě získala tím, jak píše od první knihy! Pokud hledáte knihu, která se odvíjí pomalým tempem, nahlédnete do života postav a mistrně se vyřeší vražda, hledat již nemusíte. Na těchto knihách se mi líbí hlavně styl, jakým jsou psané. Nenajdete v nich nic drastického ani krvavého, prostě jednoduchá oddechová detektivka. Navíc vrchní inspektor Gamache je velmi příjemný a kniha má jistou eleganci.


A. J. Finn: Žena v okně
Tento psychothriller mě nadchl díky svému tématu, kdy hlavní hrdinka trpěla agorafobií (nemoc z otevřených prostor). Jednoho dne zahlídne vraždu, ale díky jejímu stavu, kdy je pod vlivem léků a alkoholu, jí nikdo nechce věřit. Snaží se ale sama rozluštit, co se v domě naproti stalo, sleduje své sousedy dalekohledem a je tak stále určitým prostřednictvím v čele dění. V knize máme také vylíčen život hlavní hrdinky. Celkově se příběh povedl na výbornou a doporučuji si tuto knihu přečíst!


Shari Lapena: Manželé odvedle
Kniha s krásně modrou obálkou a dobře vylíčeným příběhem, ve kterém jde o ztrátu dítěte a vztahy v komplikované rodině. Mě se kniha moc líbila, byla to typická detektivka s propleteným příběhem, který po odhalení byl fascinující a dobře promyšlený. Autorka si hodně hrála s psychologií postav, jejich myšlením a postoji k zápletce. Vyprávěcí styl byl na příjemné úrovni, a proto je detektivka určená dle mého názoru na odpočinek nebo čtení před spaním. Na tento seznam se dostala hlavně díky námětu, který je originální!

Tak toto bylo mých tom deset knih, které jsem přečetl za minulý rok! A jaké jsou vaše nejlepší knihy? Napište do komentářů! Na Databázi knih mě může také sledovat, zveřejňuji tam, jaké knihy jsem přečetl a jaké se chystám číst. Mimo to, seznam mých přečtených knih za loňský rok, je na těchto stránkách také k nahlédnutí!

Také si přečtěte...

0 komentářů

Děkuji za Váš komentář! ;-)

Autorská práva

Licence Creative Commons
Detektivník, jehož autorem je David Veselý, podléhá licenci Creative Commons 4.0 Mezinárodní.
Prosím nekopírujte ani nesdílejte bez dovolení jakýkoliv obsah, který je na těchto stránkách. Obálky knih, používané při psaní článků, jsou staženy z webů nakladatelů, není-li uvedeno jinak.

Návštěvnost blogu