UPOZORNĚNÍ!
Blog Detektivník se ke dni 15. února 2018 přestěhoval na novou adresu! Nyní najdete blog na této adrese - KLIKNI.
Na sociálních sítích je nový blog pod názvem David´s world!
Více se o změnách a proč se tak stalo, dozvíte na novém blogu! Těším se na Vaše podněty a nápady na novém blogu, kde snad najdete vše, na co jste byli dosud zvyklí!

David Veselý, autor blogu


Ohníčky vám nedají spát

úterý, ledna 16, 2018


Název: Ohníčky všude kolem
Originální název: Little Fires Everywhere
Autor: Celeste NG
Překladatel: Jana Kunová
Vydáno: listopad 2017
Nakladatelství: Odeon
Počet stran: 376

Shaker Heights, poklidné místo, kde je všechno poklidné a dokonalé, že se tomu ani nechce věřit. Vše je tu přesně, jako podle šablony. V této ulici žije i rodina Richardsonových, která pronajme jeden byt fotografce jménem Mia. Ovšem rozdílné povahy a postoje rodiny a této ženy budou mít za následek nemilé věci.

Hoří! Tak začíná příběh. Když Elena Richardsonová přijíždí ke svému rodinnému domu, jenž je v plamenech a nezmůže se na nic víc, než aby se dívala. Jak poklidná část města to byla, říká si v hlavě a dál se dívá. Nedokáže říct nic víc. Co však k události vedlo?

V příběhu se setkáváme s Miou, která vstoupí do téměř dokonalé rodiny Richardsonových společně se svou dcerou Pearl, když si pronajmou jeden byt, který naše rodina pronajímá. Ona je fotografka – silná osobnost ženy, která ovšem nedokáže svou práci prosadit a je hodně energická a přelétavá. Vždy když jí dojde inspirace, tak sbalí veškeré své věci a jede dál. Nyní je to ovšem jiné, rozhodne se se svojí dcerou zůstat – usadit se. Její dcera je ze začátku příběhu líčena jako velmi kamarádská, a nakonec se skamarádí s Izzie, která je považována za černou ovci rodiny Richardsonových.

Rodina se rozhodně pomáhat Mie s její prací, jak jen se dá. Ale čím víc se jejich osudy a jiné názory mísí, tím více houstne v knize atmosféra, která postupně graduje. Kniha nepopisuje ale jen život Mii a její dcery, ale je zaměřena na všechny postavy. Woody Richardson pomůže Pearl se začleněním do rodiny, která si tuto holku oblíbí.

V knize má každá postava své místo o tom není pochyb, a navíc se potvrdilo, že spisovatelka Celeste Ng je výtečná! Dokáže do příběhu vnést něco nového, v tomto případě, je to brilantní styl popisu a zaměření se na psychologii postav, kterou ona zvládá na jedničku. Její prvotina Vše, co jsme si nikdy neřekli byla velmi dobrá, tato kniha je ještě lepší! Podle mě…

V příběhu se setkáváme s případem rodič – dítě a dalšími pocity, které tento vztah ovlivňují. Kniha se opět nějakým způsobem zaměřuje na společnost, to, co se v ní děje a autorka vkusně naráží na určité problémy. Každá postava knihy má určitý problém, a to se poté odráží v celkové gradaci příběhu a toho, jak se vše odvíjí. Každá postava má své určité myšlenkové pochody, a i když mi rodina Richardsonových přišla ze začátku příšerně divná, tak jsem si všechny její členy oblíbil.

Kniha je skvělým okénkem do jedné rodiny, která, i když na první pohled vypadá, že je v pořádku, nakonec se vše ukáže jinak a celý příběh vám ukáže, že každá osoba, ať je známá nebo ne, může vaším osudem hodně zamíchat. Celeste Ng ale opět překvapila a to nejlépe, jak mohla. Navíc příběh je i příjemně ojedinělý tím, že od počátku víme, co se stalo, ale samotné rozuzlení a zjištění toho, co události předcházelo se dozvídáme postupně a vidíme tak veškeré souvislosti i události.

Hodnocení
Když vzpomínám na první knihu Celeste Ng, pamatuji si, že jsem byl ohromený a udivený jejím stylem psaní i tím, jak rafinovaně dokáže věci líčit! To vše se potvrdilo i v Ohníčkách všude kolem, kde opět ukázala, že psychologii postav a celkový popis prostředí dokáže velmi dobře vylíčit. Na této knize mě ovšem zaujalo něco zcela jiného, a to bylo myšlení a životy postav. Každá postava v této knize svádí určitý boj, a to mi právě přišlo hodně zajímavé – každá postava je zcela jiná, i když se jedná o rodinu.

V příběhu se setkáváme s rodinou, která je pravým příkladem spořádané rodiny, ovšem nic není tak, jak vypadá a mi se dozvídáme a i vidíme, že tato rodina Richardsonových má nějaké své problémy a jako každá rodina musí řešit jisté situace – pohřby, radosti, ale i starosti... Rozhodně si autorka s knihou hodně vyhrála a čtenářům představila skvělý literární požitek.

Na knize je vidět i jistý pokrok od první knihy. Ohníčky se mi četli velmi dobře, nenudil jsem se u čtení a několikrát jsem se i zamyslel nad úvahami postav. Na knize jsem nenašel nic špatného a mohu ji jen doporučit. Zvláště pak těm, které baví psychologie postav a různé mezilidské vztahy.

Knihu hodnotím přívětivě plným počtem hvězd a moc se těším na nějakou další autorky prózu, která doufám brzy vyjde! Prosím víc takových autorek, jako je Celeste Ng! :D
Děkuji nakladatelství Odeon, za poskytnutí recenzního výtisku této knihy!

Také si přečtěte...

0 komentářů

Děkuji za Váš komentář! ;-)

Autorská práva

Licence Creative Commons
Detektivník, jehož autorem je David Veselý, podléhá licenci Creative Commons 4.0 Mezinárodní.
Prosím nekopírujte ani nesdílejte bez dovolení jakýkoliv obsah, který je na těchto stránkách. Obálky knih, používané při psaní článků, jsou staženy z webů nakladatelů, není-li uvedeno jinak.

Návštěvnost blogu