UPOZORNĚNÍ!
Blog Detektivník se ke dni 15. února 2018 přestěhoval na novou adresu! Nyní najdete blog na této adrese - KLIKNI.
Na sociálních sítích je nový blog pod názvem David´s world!
Více se o změnách a proč se tak stalo, dozvíte na novém blogu! Těším se na Vaše podněty a nápady na novém blogu, kde snad najdete vše, na co jste byli dosud zvyklí!

David Veselý, autor blogu


Vše směřuje k Nulté hodině

neděle, ledna 21, 2018


Název: Nultá hodina
Originální název: Towards Zero
Autor: Agatha CHRISTIE
Překladatel: Jan ZÁBRANA
Série: Policista Battle
Vydáno: říjen 2009
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 216

Lady Tressilianová hostí ve svém přímořském sídle již na první pohled zvláštní společnost. Do sídla Gull´s Point přijíždí jednak známý tenista Nevile Strange a jeho bývalá i současná žena, ale i další rodinní známí. Již na první pohled panuje v domě napjatá atmosféra, která vyvrcholí vraždou lady Tressilianové. Jak se ale dozvídáme již na začátku, vražda je až konec příběhu…

Celý příběh začíná útržky příběhu, které nedávají moc smysl. Pokus o sebevraždu, setkání skupinky právníků, osoba píšící tajemný dopis – vše v minulosti. Postupně se nám ale rýsuje hlavní příběh. Skoro všechny postavy míří do Gull´s Pointu, kde se mají tradičně setkat na začátku září. Camilla Tressilianová je velmi rozrušená skutečností, že v jejím domě bude současná i bývalá manželka jejího svěřence, ovšem nic proti tomu nenadělá. Sama je již stará a upoutána na lůžko. Stále je ale bystrá a jen tak něco ji neunikne.

Kay Strangeová není z nápadu svého manžela vůbec nadšená. Je jí proti srsti, že by se měla, s manželovou bývalou ženou, kamarádit. Ovšem raději neprotestuje. Vlastně, byl to nápad Audrey a tak nakonec poslechne a jede. Už od prvního okamžiku si jdou dámy, alespoň pomyslně po krku. Na panství nakonec přijíždí staří známí rodiny, kteří alespoň částečně neklid eliminují. Když je ale náhle lady Tressilianová zabita, podezření padá na Nevila, který ji viděl, jako poslední naživu. Na scénu přichází ostřílená policista Battle, který si užívá taktéž dovolenou, aby případ vyšetřil a našel viníka.

Čtenář si v příběhu klade hodně otázek. Jako například, jestli má smrt právníka doktora Trevese nějakou spojitost s vraždou druhou? A jak vůbec vražda proběhla. V příběhu se také v poslední epizodě objeví tajemný pan MacWhiter, který nakonec vše složí v jeden celek a ukáže, kdo je vrahem. Ale události, které vraždě nadcházely, se staly dávno v minulosti…

Osobně mě na příběhu zaujal celý námět. Jedná se o knihu, která trochu vybočuje z tvorby Agathy Christie. Celkové rozpoložení příběhu je jiné – s vraždou se setkáváme až za polovinou knihy, kdy nám jsou známé všechny okolnosti, proč se vražda stala. Nakonec se ale dozvídáme, že vražda není jako vražda. První část knihy nám říká, že vše směřuje k nulté hodině – tam vše vyvrcholí, což myslím, že je zajímavý námět.

Společnost v knize, a i celková atmosféra se povedla autorce vylíčit velmi dobře, všechny postavy mají nějaké osudy a minulost, která se v této knize hodně promítá a podtext tenisu knize dává určitý směr a dobrý ráz. U autorky je vidět, že i v této knize si vyhrála s každou postavou, i když musím říci, že mi na knize něco vadilo…

Celkový styl, jak byla kniha psána je trochu zvláštní a i to, jak se stala vražda mi přišlo poněkud přitažené za vlasy, ale zřejmě to byl autorky záměr – šokovat čtenáře. Celkově se ale jedná o dobré dílo od této autorky, které v pohodě zhltnete za jeden den a ani vám nepřijde, že jste přečetli přes dvě stě stran.

Hodnocení
Leč kniha nějaké své mouchy má, autorka opět mile překvapila, a to hlavně rozuzlením případu. Nultá hodina nám ukazuje, že samotná vražda je až slavnostní finále a události, jež vraždě předcházejí jsou mnohdy ukotveny v minulosti. Opět vidíme, že i když se vrah sebevíc snaží, nakonec je stejně dopaden a dokonalý zločin neexistuje.  Mile mě překvapila zmínka o Herculu Poirotovi, který je zde dáván na vzor dokonalosti při vyšetřování a díky jeho metodám, leč zde nevystupuje, je případ vyřešen.

Kniha je opět velmi oddechová, na jedno či dvě odpoledne, a i když se snažíte sebevíce, dá vám pěknou práci vraha odhalit. I já jsem se snažil, ale marně. Autorka je v každé své knize rafinovaná a nedá šanci, aby čtenář uhodl vraha! Povedlo se vám to snad někdy? Mně jen jednou! :D

Pár chyb se na knize našlo, ale nápad se autorce upřít nedá. Knihu, jako každou od ní, hodnotím velmi kladně a v tomto případě, uděluji 4 hvězdičky! Knihu si jistě přečtěte! 


Také si přečtěte...

0 komentářů

Děkuji za Váš komentář! ;-)

Autorská práva

Licence Creative Commons
Detektivník, jehož autorem je David Veselý, podléhá licenci Creative Commons 4.0 Mezinárodní.
Prosím nekopírujte ani nesdílejte bez dovolení jakýkoliv obsah, který je na těchto stránkách. Obálky knih, používané při psaní článků, jsou staženy z webů nakladatelů, není-li uvedeno jinak.

Návštěvnost blogu