UPOZORNĚNÍ!
Blog Detektivník se ke dni 15. února 2018 přestěhoval na novou adresu! Nyní najdete blog na této adrese - KLIKNI.
Na sociálních sítích je nový blog pod názvem David´s world!
Více se o změnách a proč se tak stalo, dozvíte na novém blogu! Těším se na Vaše podněty a nápady na novém blogu, kde snad najdete vše, na co jste byli dosud zvyklí!

David Veselý, autor blogu


Čerň, stříbro a Babatte

neděle, února 11, 2018


Název: Čerň a stříbro
Originální název: Il nero e l´argento
Autor: Paolo GIORDANO
Překladatel: Alice Flemrová
Edice: Světová knihovna
Nakladatelství: Odeon
Vydáno: listopad 2015
Počet stran: 128

Příběh plný lásky, pochopení, něhy, ale také jedné ztráty, která je pro manželství hodně důležitá. Muž se sklony k depresi, jeho žena se stříbrem v těle a jedna stará dáma s vlastností poutat tyto dva lidi k sobě. Jak osudy našich hrdinů namotá smrt paní A.? A co před touto událostí následovalo?

Náš příběh začíná smrtí. Smrtí hospodyně, kuchařky, babičky i rádkyně Babette, která je v příběhu označována jako A. Její smrt je náhlá, nežádoucí a smutná. Nora – manželka našeho fyzika je smrtí hodně zasažena a on (jméno v knize není uvedeno) vše zapisuje do pomyslného deníku, ve kterém my čteme. Dozvídáme se, že Babette před svou smrtí zahlédla ptáka nosícího smrt a její kašel předpovídal rakovinu. V knize také sledujeme skutečnou lásku a nehasnoucího ducha. Smrt zasáhne všechny – Normu, fyzika, ale i chlapce Emanuela, který pojem smrt ještě nechápe.

Babette nastoupila k našemu páru před lety, jako hospodyně. Z počátku ji ani jeden z páru neměl rád – byla tvrdohlavá, panovačná a prostě muselo být po jejím, ale byla to také milá osoba, která díky svým letům zkušeností uměla poradit. Teď ale paní A. odešla a stopy po jejím odchodu jsou patrné. Z domácnosti odešla dříve, jelikož už neměla energii a poté, když u ní nepřestával kašel, zašla si k doktorovi, který ji sdělil krutnou diagnózu.

Příběh je vyprávěn z pohledu fyzika, který má sklony k depresím a tvrdí, že jeho tělem protéká melancholie. Jeho žena má v těle stříbro a skutečným pojidlem jich dvou byla právě stará žena, která jim radil. On s ní v posledních měsících chodil kamkoliv – vybírat paruku, na ozařování a oba dva o ni pečovali v nemocnici. Byla to náhoda, že se u A. objevila rakovina anebo za vše může tajemný pták nosící smrt? Mohlo vše být jinak, kdyby se tento tvor neobjevil? Těžko říct.

Kniha je zajímavým pohledem do života jednoho manželského páru, kdy hlavní roli hraje žena, která zastává funkci hospodyně, kuchařky, chůvy, babičky a rádkyně. V knize působí velmi mile, empaticky a přátelsky a ve mně vyvolala jisté vzpomínky. V příběhu se proplétá radost, krásné chvíle s utrpením a smrtí, která přišla v nevhod. Od první chvíle, kdy A. zemřela vidíme, jak se život našeho fyzika, jeho manželky Nory a Emanuela mění k nepoznání.


Kniha je psaná z pohledu muže, který zachytává vzpomínky tak, jak mu plynou a minulost mísí do příběhu tak, jak se mu to zrovna hodí, což na první pohled působí lehce neuspořádaně, ale je to změna oprati standartu, který je v každé druhé knize. Hlavních hrdinů mi bylo líto, ale nikdo nedokáže ovlivnit svůj osud.

Hodnocení
Útlá kniha Čerň a stříbro dokáže nadchnout, překvapit, ale i rozplakat. Její téma, které se točí okolo smrti, lásky a dalšího, je dle mého názoru překvapivé, a i celkové zpracování se mě osobně líbilo. Styl, jakým je kniha napsána se mi líbil, vše odsýpalo, jak mělo a obraty v ději mezi minulostí a přítomností neudělali z knihy jen jednu z mnoha. Knihy bych vytknul to, že se autor málo rozehrál. Myslím, že kdyby kniha byla silnější a děj se ještě víc protáhl, ničemu by to neškodilo, ba naopak.

Autor Paolo Giordano píše svěže a neotřele a jeho nápady se vážně dobře mísí. Určitě si přečtu i nějakou jeho další knihu, abych mohl srovnávat. Co jsem četl, tak tato kniha je taková méně podařená, ovšem mě se líbila hodně!

Muž a žena, kteří jsou v knize líčeny, jsou pro mě záhadou, díky tématu žluči a stříbra, ale bylo to takové hezké tajemno v knize a také v anotaci. Kniha je do jisté míry ponaučením o životních situací a pohledem do rodiny, kde vše bylo perfektní, než do všechno vstoupila stará smrt. Knihu hodnotím čtyřmi hvězdičkami – hlavně díky nápadu, promyšlenosti a něčemu, co jsem ještě nečetl.Také si přečtěte...

0 komentářů

Děkuji za Váš komentář! ;-)

Autorská práva

Licence Creative Commons
Detektivník, jehož autorem je David Veselý, podléhá licenci Creative Commons 4.0 Mezinárodní.
Prosím nekopírujte ani nesdílejte bez dovolení jakýkoliv obsah, který je na těchto stránkách. Obálky knih, používané při psaní článků, jsou staženy z webů nakladatelů, není-li uvedeno jinak.

Návštěvnost blogu